Obožavam ekskurzije.
A da bi ekskurzija bila potpuna, barem kad se radi o ekskurzijama po putešetvijama Bosne i Hercegovine, onda je potpuni uspjeh ako je autobus onaj Mercedes iz Breninog filma “Hajde da se volimo”, jer je tu avantura zagarantirana.
Tako se putnici na stražnjim sjedalima guše u smradu paljevine nekog vitalnog dijela motora dok se autobus muči penjući se po bosanskim planinama.
S takvim autobusom, svako putovanje je avantura u stilu “Tko to tamo peva”.
Uspio sam se privaliti na ekskuriju studentskog doma čiji sam ja bio stanar svojevremeno, tako da ću vas nakon dugo vremena počastiti još jednim putopisom kroz BiH.
JAJCE
Jajce je grad u i središte istoimene općine u srednjoj Bosni, Bosna i Hercegovina, na ušću rijeke Plive u Vrbas.
Najutvrđeniji bosanski srednjovjekovni grad koji je osnovao bosanki velikaš Hrvoje Vukčić Hrvatinić.
Ime Jajca veže se za tvrđavu “Campo di ovo” (‘tvrđava jaje’) u neposrednoj blizini Napulja, za koju se pretpostavlja da je imala utjecaj na Hrvoja Vukčića Hrvatinića koji je bio napuljski vazal.
Druge teorije o podrijetlu imena vežu se za to da se u vezivni materijal koji se koristio za gradske zidine stavljalo jaje da bi taj materijal bio čvršći.
Kako bilo da bilo, Jajce je također i jako bitan grad za povijest moderne BiH, kao i svih zemalja ex-SFRJ.
Upravo je u Jajcu utemeljena Titova Jugoslavija s ovakvima granicama koje su države nasljedile do dana današnjeg, a time i naša draga RH.
Kako je svaka republika dala grad s prefiksom “Titov” (Titograd, Titova Korenica, Titovo Užice…) tako je i Jajce zbog svoje iznimne važnosti za povijest umalo postalo – Titovo Jajce.
Putokaz znamenitosti u starom gradu Jajce
Drug Tito je stvarno volio špilje
Njemci su svojevremeno nanjušili da se u Jajcu događa nešto važno pa su izvršili temeljito bombardiranje grada, međutim snalažljivi Joki Broki je uteko u katakombe Jajačkog starog grada.
Unutrašnjost kripte
Kripta je inače sva isklesana u kamenu, odnosno stijeni, kao i ovaj križ
Ostatci srednjovjekovne crkve sv. Marije i zvonik sv. Luke
Kraljevski ulaz s kraljevskim grbom u utvrdu. Kraljevski ulaz je pred dolaskom Osmanlija zatrpan, da bi se potom koristio samo jedan ulaz u tvrđavu.
Pogled na downtown Jajce s tvrđave.
Zidine tvrđave.
Najbolje ime za band… ever!
Crkva Blažene Djevice Marije.
U crkvi BDM čuva se kostur poslijednjeg bosanskog kralja Stjepana Tomaševića.
Slapovi Plive, gdje se Pliva uljeva u Vrbas.
Jajce je svojstveno po tome što je to, navodno, jedini grad na svijetu koji u centru grada ima slapove.
Upravo u ovoj zgradi 29.11.1943 stvorena je SFRJ (odnosno FNRJ) i granice zemalja proizišlih iz SFRJ kakve ih danas znamo.
Mlinovi na Plivskim jezerima (neposredna blizina Jajca)
Veliko Plivsko jezero.
PODMILAĆJE
(nešto sjevernije od Jajca – svetiše sv. Ive)
Ova crkva je prva zidana srednjovjekovna crkva u Bosni i Hercegovini (14. stoljeće).
Podmilaćje je svetitše u neposrednoj blizini Jajca koji svake godine na dan sv. Ive (23.-24. lipanj) okuplja nevjerovatan broj hodočasnika (ove godine se očekuje brojka od preko 100.000).
Svetiše je poznato po tome što okuplja veliki broj vjernika, osim iz BiH i RH, i iz ostalih zemalja, poglavito Mađarske, Njemačke, Češke, Slovačke…
Osim hodočasnika, u Podmilaćje dolazi i veliki broj nekatolika i nekršćana koji se mole sv. Ivi koji poglavito pomaže psihičke i fizičke probleme.
Crkva iz 14. stoljeća, koja je prije rata služila kao pomoćna kapela je zajedno s velikom crkvom koje sada nema bila razrušena od strane srpske vojske s nevjerovatnom količinom eksploziva čime je svetište sravnjeno sa zemljom.
Crkva je rekonstruirana poslije rata i izgrađana na isti onaj način kako je bila napravljena i u 14. stoljeću.
Izgradnja nove crkve i kongersne dvorane.
Ajmo klasičari!
Tko može prevest što piše bez otvaranja Biblije?
RAMA-ŠĆIT
O Rami sam pisao već u nekoliko navrata, pošto bi se moglo reći da mi je to drugi dom u BiH pošto mi je cimer iz tog kraja.
Šćit je mali poluotok na obalama Ramskog jezera gdje se nalazi franjevački samostan s crkvom.
Danas, odnosno sad već jučer, bila je 65. godišnjica obilježavanja bitke na Neretvi (koja se odigrala 30km južnije u Jablanici). Upravo u ovoj zgradi su partizani na čelu s Jokijem Brokijem napravili plan bitke, a ako ste kojim slučajem gledali film “Bitka na Neretvi”, onda se i sjećate kadrova iz ove zgradove.
Muzej ima vrlo zanimljvu postavku, u podrumu i prizemlju su eksponati s prikazom života u Rami (gore vidite ovog posrnulog čiču koji peče rakiju), a drugom katu su eksponati tradicionalnih tkanina, i na zadnjoj, trećoj etaži su eksponati flore i faune specifičnih za ramski kraj.
Ipak, eksponati koji su me najviše, prvo začudili, pa onda fascinirali su ovo…:
Ovo su sve, naime… upaljači! Ovo je definitivino najveća i najluđa kolekcija upaljača koju sam ja ikada vidio u životu!
Žao mi je što sam gvardijana zaboravio priupitati da mi kaže nešto o ovoj postavi. Ali defintivno sam ostao fasciniran količinom i vrstom upaljača.
Tradicionalni čovjek iz Rame se sprema na počinak…
Među velikom količinoma prepariranih životinja ramskog kraja, najviše me je privukao ovaj lovac koji sjedi kraj vjeverice koja je obučena, ako malo bolje pogledate… u lovački outfit (?!).
Crkva i kuća mira
Diva Grabovčeva koja je upravo iz ovog kraja.
Ramski križ
I posljednji pogled na Šćit…
Postoje slapovi usred Sydneya, u kineskom vrtu…
Mlinovi na Plivskim jezerima baš su zgodni.